Bİ-KA | Bitlis Katı Atık Birliği

Entegre Katı Atık Yönetimi Eğitim Toplantıları Yapıldı

 

Entegre Katı Atık Yönetimi eğitim toplantıları Bitlis Polisevi toplantı salonunda yapıldı. 16-17 Haziran 2010 tarihleri arasında “Katı Atık Projesinin Uygulanması İçin Teknik Yardım ve Kontrollük Hizmetleri” kapsamında Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) eğitimi verildi. Lilliana ABARCA tarafından verilen eğitime projeye üye belediyelerin encümenleri, temizlik işleri sorumluları ve Bi-KA çalışanlarının yanı sıra, Ahlat ve Adilcevaz Belediyeleri temizlik işleri sorumluları, Bitlis Eren Üniversitesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları da katıldı.

Eğitim programının ilk gününde EKAY elemanlarının ve EKAY taraflarının analizleri yapıldı. Programın 2. günüde ise KÖK konusu işlendi. Vaka çalışmaları kapsamında Hollanda ile Yunanistan’dan örnekler veren ABARCA, Katı Atık Yönetiminin Bitlis iline özgü yöntemlerle hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

 Bİ-KA Birlik Müdürü Cesim GÖZETEN yaptığı açıklamada; “Bu eğitimle ilk olarak insanların kafasındaki “atık nedir?” sorusuna cevap bulmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Atıklar bir yönetim meselesidir. Bu konu toplumun her kesimi için önemlidir. Çünkü Sağlık ile çöp birbirine bağlıdır.Ancak ne yazık ki bir çok toplumda bu iki kavram tam anlamıyla bağdaştırılmıyor. Sokaktaki vatandaş çöpünü attıktan sonra onun nereye gittiğini bilmiyor. Çünkü çöp onun için değersiz bir şey. Bu eğitim programı ile bugün burada bulunan katılımcıların ve onların aracılığı ile Bitlis halkının kafasındaki çöp profilini değiştirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

 

24 Haziran 2010