Bİ-KA | Bitlis Katı Atık Birliği

"Medeniyet Projesi” Hayata Geçti

Bitlis Katı Atık Düzenli Depolama Tesisinin açılışı 5 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirildi. Tesisin açılışında konuşan Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, tesisin faaliyete girmesiyle, çevreye zarar veren etkenlerin ortadan kaldırılacağını söyledi. Yılmaz; ''Avrupa'ya ne kadar ihtiyacımız varsa, onların da bizim genç, aktif nüfusa ve kaynaklarımıza ihtiyacı var. Bunu karşılıklı işbirliği içinde geleceğe taşımak zorundayız. Bu dünya hepimize emanet. Çocuklarımıza güzel bir dünya bırakmak zorundayız. Öncelikle barış içinde mutlu olmak istiyoruz. AB desteğiyle yapılan bu tesisin faaliyete girmesiyle, çevreye zarar veren etkenler ortadan kalkacak. Bitlis halkı bu projeye gönülden inandı. Birliğe üye belediyelerin dışında, diğer belediyeler ve il özel idareleri de birliğe üye olmak için çalışma başlattı. Şehrimize ve ülkemize ilgi gösterdiklerinden dolayı, AB yönetimine teşekkür ediyorum. Tesisin ilimize hayırlı olmasını diliyorum.'' şeklinde konuştu.

Bitlis Belediye ve BİKA Birlik Başkanı Fehmi ise, Bitlis'teki bütün köy, belde ve ilçeler dahil olmak üzere bütün çöplerin tesise getirilmesini ve burada ayrıştırılmasını hedeflediklerini bildirdi. Kentte geçmişte çöplerin kepçe ve kamyonlarla toplandığını anımsatan Alaydın, sözlerine şöyle devam etti:"Şimdi ise çöplerimizi çöp sıkıştırma araçlarıyla topluyoruz. İnsanların yaşam kalitesinin artması için bu tesise önem ve değer veriyoruz. Bitlis, Amasya ve Kütahya'da aynı tesisler yapıldı. Bizler şanslıyız. Bizim gibi küçük iller, bu işleri yeni yeni yapıyor. Kendimizi yine şanslı görüyoruz. Çünkü Muş'ta, Van'da, Hakkari'de ve birçok çevre ilde böyle bir tesis yok. Çevre illerden gelip tesisi geziyorlar ve örnek alıyorlar. İlimiz ve ilçelerimiz katı atıkla ilgili büyük sorun yaşıyordu. Artık bu sorunu ortadan kaldıracağımıza inanıyorum. İnsanlarımızın yaşam kalitesinin artmasını sağlayacağız.''. Çevreye duyarlılık konusunda eğitimin önemini vurgulayan Başkan Alaydın, Avrupa'da çocukların çevre bilinciyle küçük yaşlarda tanıştığını ifade etti. Alaydın, ''Biz de Avrupa'da olduğu gibi, bu tesise çocukları getirip eğiteceğiz. Kimse anasından doğduğunda çevreci olmuyor. Bu nedenle ilkokuldaki çocuklarımızı buraya getireceğiz. Bu mekanizmayı oluşturacağız. Düzenli çöp toplamayı topluma yeni yeni öğreniyoruz. Geri dönüşümü sağladığımızda bu tesisten para kazanacağız'' dedi.

AB Türkiye Delegasyonu Başkatibi Javier Menendez Bonilla da, Türkiye ve AB arasında son derece sağlam ilişkilerin bulunduğunu söyledi. Bonilla, şunları belirtti: ''AB ile Türkiye arasındaki ilişkinin bir balayından geçtiğini söylemek doğru olmaz. Ancak buna rağmen Türkiye ile AB arasında sağlam ilişkiler mevcut. 2010 yılında 100 milyarın üzerinde bir ticaret hacmi Türkiye ile AB arasında gerçekleşti. AB, Türkiye'nin ihracatının yüzde 40'ını temsil etmekte. Bu AB'den sonraki, Türkiye'nin ihracat yaptığı en büyük ülke olan Rusya'ya yaptığı ihracatın 4 katıdır.'' Avrupa ve Türkiye arasındaki öğretmen ve öğrenci değişikliklerini desteklediklerini kaydeden Bonilla, AB'den en çok destek alan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Çevre konusunun Avrupa için büyük önem taşıdığını dile getiren Bonilla, şunları kaydetti: ''Dolayısıyla Türkiye ile olan ilişkilerimizde de çevre konusu büyük önem arz ediyor. Avrupalıları çevre konusunda ilgilendiren konulardan biri de atık yönetimi konusudur. Atıkların çevreye zarar vermeden üretime çevrilmesi çok önemli bir konu. Bitlis'in çevre konusundaki çalışmaları ve Bitlis'te böyle bir tesisin kurulmasından dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Bu sadece başlangıç. Çevre koruma çalışmalarının devam edeceğini umuyorum. Tesisin kurulması için katkıda bulunan herkese AB adına teşekkür ediyorum.''

 

BİKA Tesisi Proje Süpervizörü Barış Oralkan da, tesisin 1 milyon metre küplük kazı alanından oluştuğunu ve tesisin üç hücre halinde yapıldığını kaydetti. Birinci hücrenin yalıtımlarının tamamen yapıldığını dile getiren Oralkan, hücrenin çöp depolama alanı olarak hazır hale getirildiğini ifade etti. Atık depolama havuzunun 1. hücresinin ömrünün 5 yıl olduğuna dikkati çeken Oralkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Projenin tamamı toplam 20 yıllık bir süreyi kapsıyor. Düzenli ayrıştırma yapılarak kullanılması halinde tesisin ömrü uzatılabilir. Beşinci yılın sonuna gelindiğinde bu memran kaplaması ve yalıtımları yapılarak ikinci hücre devreye girecek. Çevredeki bütün katı atıkların toplanarak, vahşi depolama alanların kapatılması ve tesiste güvenli bir şekilde ayarlanmasını hedefledik. Sızıntı suları toplandıktan sonra, arıtma tesisinde basılarak, içme suyu kıvamına getirilecek. Projemizin ek tesisleri yapıldı. Tesis, AB ve Türkiye standartlarına uygun bir şekilde yapıldı.'' Açılışta, ayrıca Merkezi Finans İhale Birimi Direktörü Muhsin Altun, BİKA Birlik Müdürü Cesim Gözeten, Tatvan Belediye Başkanı Abdullah Ok birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmaların ardından, tesisin açılış kurdelesi kesildi. Törene, kurum amirleri, ilçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları ile vatandaşlar katıldı.

07 Mayıs 2011