Bİ-KA | Bitlis Katı Atık Birliği

Belediye Başkanları Bi-Ka İçin Bir Araya Geldi

    Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, gazetecilere yaptığı açıklamada yaklaşık bir yıl içinde tamamlanacak olan Katı Atık Tesisi'nin il merkezi dışında Güroymak ve Tatvan ilçeleri ile birkaç beldenin çöp sorununu büyük ölçüde halledeceğini söyledi. Katı Atık Projesi'nin Bitlis'in temizliği için büyük önem taşıdığını kaydeden Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, çöp problemi bu proje sayesinde kökten çözüleceğini belirtti. Alaydın "Katı Atık Tesisi'nin hayata geçirdiğimiz zaman, Bitlis şehircilik zihniyeti açısından bir devrim yapmış olacaktır. Başkanlarımızla yaptığımız ortak görüşte çöpü belediyelerin toplaması hususunda kararlar aldık. Bitlis Katı Atık Tesisi ise kendi işini ve eğitimler düzenleyecek. Tesisin için gerekli araş ve gereçleri Bitlis merkez ve İlçe Belediyeleri nüfuslarına göre kullanacaklar. İnşallah bu tesisle birlikte çevremizde nefis bir durumda olacak" dedi.

    Tatvan Belediye Başkanı Abdullah Ok, ise bu projenin amacına uygun olarak kullanılmasının çevre belediyeler için de çok önemli bir proje olduğunu kaydetti. Ok "Bundan sonraki çalışmalar için Tatvan Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapmaya hazırız. Bu anlamda da bu güne kadar uyumlu çalışmalar sürdürdük, bugünden sonra da aynı uyumu göstereceğiz. Bizim temennimiz bu projenin tüm çevreye ve komşu illerimize örnek bir proje olmasıdır" şeklinde konuştu.

    Proje Sekreteri Barış Oralkan ise yaptığı açıklamada, başlangıç olarak projenin ömrünün 20 yıl olduğunu belirtti. Tesislerin kurulacağı alanın 20 yıl sonra küçük bir dağ haline gelmiş yeşil alan olarak ortaya çıkacağını söyleyen Oralkan "Depoda gazı sıkışmaması için bacalar bırakılacak. Kapasite olarak 2 milyon ton çöp depolayabilecek. Burası 5 belediyeye göre hazırlandı. Ancak ek belediyelerde buradan faydalanırsa çöp depolama tesisinin ömrü dolayısıyla kısalacaktır. Burada bu çalışma farklı belediyeler tarafından yürütülüyor. Bence bu çalışma tüm Türkiye'ye örnek olacak bir çalışmadır" diye konuştu.

    Proje Koordinatörü Cesim Gözeten de, bu konuda halktan ciddi destekler beklediklerini ifade ederek eğitimler ve seminerler vermeyi hedeflediklerini kaydetti. Gözeten, "Şayet halkımız destek vermese bu proje çokta başarılı olmayacaktır. Bilinçlendirme faaliyetleri olacaktır belediyelerin gösterecekleri şekilde çöpleri toplayacaklarıdır. Bu şekilde belediyelerin sırtındaki yüklerde hafifleyecektir. Çünkü çöplerin geri dönüşümü olacaktır. Belediyeler bu tesise getirdikleri çöplere para ödeyecekler. Bununla ilgili eğitim çalışmaları başlayacak. Ancak önce kendi personelimizi eğiteceğiz. Daha sonra önümüzdeki yıl toplantılar ve seminerler aracılığı ile bilgiler vereceğiz. Çöpler kaynağında ayrışırsa işimiz daha kolay olacak. Ancak kendimizde çöplerin ayrışımını yapacağız. Buradan enerji elde etme çalışmaları belli bir zaman isteyen bir iştir. Enerji elde etmemiz için belli ağırlıkta çöpün birikmesi ve çürümesi lazım. Ayrıca çıkacak olan metan gazının belli bir nitelikte olması gerekir. Bu da 4 veya 5 yıl içinde olabilir" dedi.

 

11 Kasım 2009