Bİ-KA | Bitlis Katı Atık Birliği

Bi-Ka Kendi Elektriğini Kendi Üretecek

 

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Kullanımının Özendirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında Bitlis Katı Atık Birliği tarafından sunulan “500 KW Gücünde Rüzgar Türibini Elektrik Santrali Projesi” başvurusu kabul edildi. 

Proje hakkında bilgiler veren Bİ-KA Birlik Müdürü Cesim GÖZETEN; “Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde rüzgar; çevre dostu ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olup dünyada ve ülkemizde kullanımı sürekli artmaktadır ve büyüyen bir sektör olarak enerji talebinde önemli bir ihtiyacı karşılar hale gelmiştir. Biz Bİ-KA olarak projeye başvuru aşamasında Bitlis özelinde rüzgara dayalı 500 kW kapasiteli elektrik üretim olanaklarını araştırdık. Bu maksatla Bitlis Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ve Bitlis Elektrik Dağıtım Şirketi yetkilileri ile görüşmeler yaptık. Aynı zamanda bölgede bazı gözlem ve incelemeler yaptık. Elektrik üretim tesisinin kurulabileceği noktaları gezdik ve bu noktalarda rüzgar açısından fiziki engel olup olmadığı yönünde bilgiler topladık.” diye konuştu.

Rüzgar Enerjisinin avantajlarından da kısaca bahseden GÖZETEN; “Fosil yakıtların oluşturduğu problem rüzgar türbinleri için yoktur. Bu türbinler yakıt olarak rüzgarı kullandıklarından atmosfere zehirli gazlar vermezler. Sürekli bir enerji kaynağıdır. Dışa bağımlılığı yoktur. Sadece yerel imkanlarla enerji üretilir. Ayrıca Rüzgar enerjisinde ulaştırma masrafı yoktur. Doğadaki rüzgar doğrudan kullanılabilmektedir. Dolayısı ile atık üretimi söz konusu değildir.” dedi.

Projeye başvurma amaçlarının kurulacak 500 kW'lık Rüzgar Enerjisi Santrali ile Bİ-KA Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisinin elektrik enerjisi girdi maliyetlerinin azaltılması olduğunu söyleyen GÖZETEN bu alanda bölge kurum ve kuruluşlarına öncü olmak istediklerini belirtti.

04 Ocak 2013