Bİ-KA | Bitlis Katı Atık Birliği

Bi-Ka ile ÇÖP kavramı Değişiyor

Bitlis Katı Atık Birliği, ilköğretim okullarında yürüttüğü “Katı Atık ve Geri Dönüşüm” eğitim çalışmalarına Bitlis’teki TOKİ Ahmet Eren İlköğretim Okulu ve TOBB İlköğretim Okulu’nda verdiği eğitimlerle devam etti.

Eğitimler 20 Nisan Çarşamba günü TOKİ Ahmet Eren İlköğretim Okulu’nda, 22 Nisan Cuma günü ise TOBB İlköğretim Okulu’nda yapıldı. Bİ-KA Halkla İlişkiler Sorumlusu Gülşen OZAN tarafından gerçekleştirilen ve yaklaşık 200 öğrenciye hitap edilen eğitimlerde, öğrencilerin konuya ilgileri ve katılımları yüksek oldu. Eğitim sonunda OZAN; “Bu projenin sağlıklı şekilde yürümesi için bizim sizlere ihtiyacımız var, siz öğrenci arkadaşlarımız önce sınıflarınızda, okullarınızda ve evlerinizde oluşan geri dönüştürülebilir atıkları ayrıştırarak geri dönüşüm kumbaralarına atın. Evlerinizde ailelerinize ve çevrenizdeki arkadaşlarınıza bu konuda bildiklerinizi anlatın.” diyerek öğrencilerden destek olmalarını istedi.

Konu ile ilgili kısa bir açıklama yapan Bİ-KA Birlik Müdürü Cesim GÖZETEN; “Günümüzde nüfus artışı, kentleşme ve sanayileşme hızına bağlı olarak miktar ve çeşitlilik açısından artış gösteren atıkların doğaya olumsuz etkileri önemli bir çevre problemidir. Bu problemin kaynağı ise insan unsurudur. Ülkemizde ise çevre adına yaşanan sorunların ana sebebi bilgi eksikliğidir. Bu yüzden yapılacak ilk iş bilgili ve bilinçli insan yetiştirmek olmalıdır. Bu ise sürekli, kaliteli ve planlı bir eğitim sistemiyle sağlanabilir. Eğitimlerimizin ana hedefi çevreye duyarlı nesiller oluşturmak ve tüketim bilincini toplumumuza kazandırmaktır.” şeklinde konuştu. 
 

22 Nisan 2011