Bİ-KA | Bitlis Katı Atık Birliği

Bitlis Atık Pil Toplama Yarışması Sonuçlandı

2014-2015 Eğitim Öğretim yılı içerisinde Bitlis Katı Atık Birliği (Bİ-KA) ve Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) tarafından ikincisi düzenlenen “Atık Pil Toplama Yarışması” Bitlis İl ve İlçelerindeki tüm okullarda toplanan piller ile sonuçlandı.

    Pillerin neden olduğu çevre kirliliğini en aza indirmek ve doğaya gelişigüzel atılan pillerin neden olduğu ciddi tehlikeleri önlemek amacıyla düzenlenen kampanyada, gösterilen yoğun ilgiyle bu yıl toplam 357 kg atık pil toplandı. Bu yıl toplanan 357 kg atık pilin, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) tarafından belirlenen lisanslı bertaraf tesislerinde bertaraf edileceği bildirildi.

    Yarışma hakkında açıklama yapan Birlik Müdür V. M.Musa TÜTÜN “Her yıl kurumumuz ve TAP ile ortaklaşa düzenlemiş olduğumuz atık pil toplama yarışması, öğrencilerde atık pillerin toplanması ve dönüşmesi konusunda farkındalık yaratmaktadır. Tehlikeli atık kategorisine giren atık pillerde ağır metal içeriği yüksek olmakla beraber bu pillerin dönüştürülmesiyle çevreye verilecek zarar, en asgari düzeye düşürülmektedir. Atık pil toplama yarışmaları önümüzdeki eğitim-öğretim yıllarında da devam edecektir” dedi.

YARIŞMA SONUCU VE ÖDÜL TÖRENİ

    Yarışma sonucunda sıralamaya giren okullardan birinci Bitlis 75. Yüzyıl İlkokulu-ortaokulu, ikinci Tatvan İstasyon ilkokulu-ortaokulu ve üçüncü Bitlis Lisesi olmuştur.

    Bitlis genelinde bulunan okullarda düzenlenen pil toplama kampanyasında dereceye giren okullardan birinci Masa Tenisi, ikinci Spor Malzemesi ve üçüncü Santraç Takımı ödüllerine sahip olacaktır. Kazanan okulların ödülleri gerçekleşecek törenle kendilerine teslim edilecektir.

    Yarışma kapsamında tüm okullardan toplanan atık pil miktarları aşağıda belirtilmiştir. Yarışmaya katılan ve ilgi gösteren tüm okullara teşekkür ederiz.

Tüm okullardan toplanan atık pil miktarını öğrenmek için tıklayınız..

    05 Haziran 2015