Bİ-KA | Bitlis Katı Atık Birliği

Vali Yılmaz Düzenli Depolama Tesisini Ziyaret Etti

 Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, ilin çöp sorununu kökten çözecek olan Katı Atık Depolama Ayrıştırma ve Enerjiye Dönüşüm Projesi'nde (Bİ-KA) incelemelerde bulundu.
    Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın ve Bitlisli İşadamı Cemil Özgür ile birlikte Bİ-KA inşaat alanını gezen Vali Yılmaz, burada yetkililerden bilgi aldı. Avrupa Birliği (AB) fonlarından finanse edilerek yapımına devam edilen Bİ-KA Program Yöneticisi Cesim Gözeten, çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirtti. Gözeten, 2010 yılında hazır hale geleceğini ve çöplerin burada depolayacağını belirterek, "Bu proje Bitlis, Tatvan, Güroymak, Gölbaşı ve Günkırı Belediyelerinin ortak bir çalışmasıdır.
    500 dönümlük bir arazi üzerinde kurulacak ve 65 bin ton çöp depolama kapasitesine sahip olacak. İleriki yıllarda da çöpü enerjiye dönüştürecek tesisler yapılacak. Bir sürü vatandaşımıza iş imkanı sağlanacak. Bu proje faaliyete geçtikten sonra eski çöp toplama yerleri de mesire alanları olarak halka kazandırılacaktır" dedi.
    Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz ise bölgenin ciddi bir çöp sorunu yaşadığını ve tesislerin yapılmasıyla birlikte ciddi bir eğitim çalışmasının yürütülmesi gerektiğini vurguladı. Vali Yılmaz, "Bitlis'te çöp sorunu had safhada. Ancak bu tesis birkaç yıl içinde bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Bu tesisin biraz da iyi işlemesi vatandaşlarımızın elindedir.
    Öncelikle çöp atıkların zamanlı ve doğru şekilde muhafaza edilerek, ekiplere teslim edilmesi gerekiyor. Temiz bir çevre için herkese büyük görev düşüyor. Tesisin bu sorunu kökten çözeceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.
Yetkililerden bilgi aldıktan sonra Vali Yılmaz inşaat alanını  gezdi. 


 
15 Temmuz 2009